Inga produkter
Sök
Vi på Alec´s Golf tillhandahåller en mängd olika märken och modeller av golfset för herrar. Alec´s Golfs breda sortiment av golfset gör det enkelt för dig som spelare att hitta det optimala golfsetet för just dig. Förutom möjligheten att provslå våra demoklubbor på vår driving range finns även möjligheten att boka tid i vår custom fitting studio...
Vi på Alec´s Golf tillhandahåller en mängd olika märken och modeller av golfset för herrar. Alec´s Golfs breda sortiment av golfset gör det enkelt för dig som spelare att hitta det optimala golfsetet för just dig. Förutom möjligheten att provslå våra demoklubbor på vår driving range finns även möjligheten att boka tid i vår custom fitting studio med våra erfarna experter, där vi använder oss av TrackMan golfradar för att skräddarsy ditt golfset.
Underkategorier
Vi på Alec´s Golf erbjuder ett brett sortiment golfset från Titleist. Titleist gör järnset för såväl låghandikappare som höghandikappare. Titleist erbjuder golfset som passar de flesta typer av golfare.
Med en metal-wood-inspirerad träffyta och en unik invändig geometri ger de nya G425 järnen ökad bollhastighet och mer flex vilket hjälper dig att få en högre och längre bollflykt. Den utökade perimeterviktningen sätter en ny standard för hur förlåtande ett järn av denna storleken kan vara.
Den mest förlåtande järnklubban i Taylor Made's serie. Byggd för att ge höjd och längd vid sämre träffar. OBS! Priset gäller endast lagervara!
Med 40% mer tungsten och avancerad Max Impact Technology kan nya T300 ge bättre utgångsvinkel, mer längd och större kontroll samtidigt som du får maximalt förlåtande egenskaper. Allt detta i ett premium-huvud med kromfinish samt en storlek och form som ger dig det självförtroende du behöver för att spela din bästa golf.
I nya Stealth järnklubborna har man flyttat ned massa från längst upp i tån till sulan för att ge klubborna en extremt låg tyngdpunkt. Detta ger mer lättspelade järnklubbor med mer längd, förlåtande egenskaper samt ännu bättre känsla.
T400 är Titleist längsta och mest förlåtande järnklubba för spelare med lägre svinghastighet som vill ha högre bollflykt och längre slag.
Cobras mest lättspelade klubbor någonsin. Alla klubborna är byggda som ihåliga hybrider med bred sula, extremt låg tyngdpunkt och flexande träffyta för att maximera längd och förlåtande egenskaper.
Cobra KING Forged TEC är en serie järnklubbor för den bättre spelaren, 0–15 i hcp, och de släpps nu i sin fjärde generation. I år kommer serien i två modeller: TEC och TEC X. TEC vänder sig till spelare som främst är ute efter känsla och precision, medan TEC X vänder sig till de om vill ha en mer förlåtande klubba och extra längd.
LTDx är järnklubbor med fantastisk längd och med en underbart mjuk känsla. De är dessutom väldigt förlåtande och passar golfare med hcp 5–30. Nyckeln till Cobra LTDx breda prestanda är cavityback-konstruktionen med PWR-COR Technology. Cobra har placerat en tung stålvikt "flytande" långt ner mot sulan och strax bakom träffytan.
Air-X är lättviktsfamiljen för dig som har lite lägre svinghastighet, och/eller som vill ha hjälp med att räta ut en slice. Alla delar i klubban – huvud, skaft och grepp – är utvecklade för att vara så lätta som möjligt. Låg vikt i klubban gör det nämligen lättare för dig att svinga klubban snabbt, och högre klubbhastighet ger längre golfslag.
Rogue ST Max OS Lite är förlåtande järnklubbor som är framtagna för att passa medel till de som har lite högre handikapp. De har bred sula, hög bollflykt och förbättrad off-set med väldigt förlåtande egenskaper och design.
Rogue ST Max OS är förlåtande järnklubbor som är framtagna för att passa medel till de som har lite högre handikapp. De har bred sula, hög bollflykt och förbättrad off-set med väldigt förlåtande egenskaper och design.