Inga produkter
Sök
Aerojet är Cobras mest avancerade järnklubbor, och det är en klubba för dig som gärna tar lite extra längd med järnen, vill ha en klubba som verkligen är förlåtande och som gillar en hög bollbana. Lägg till en helt underbart mjuk träff och du har Aerojet.
Air-X är lättviktsfamiljen för dig som har lite lägre svinghastighet, och/eller som vill ha hjälp med att räta ut en slice. Alla delar i klubban – huvud, skaft och grepp – är utvecklade för att vara så lätta som möjligt. Låg vikt i klubban gör det nämligen lättare för dig att svinga klubban snabbt, och högre klubbhastighet ger längre golfslag.
Succéklubban T-Rail är nu inne på sin tredje generation. Fortfarande är det ihåliga hybridjärn som är otroligt enkla att spela med, men detaljer har förfinats. Det här är klubborna för dig som vill ha en förlåtande klubba med hög bollbana så att du slår långt OCH rakt.
LTDx är järnklubbor med fantastisk längd och med en underbart mjuk känsla. De är dessutom väldigt förlåtande och passar golfare med hcp 5–30. Nyckeln till Cobra LTDx breda prestanda är cavityback-konstruktionen med PWR-COR Technology. Cobra har placerat en tung stålvikt "flytande" långt ner mot sulan och strax bakom träffytan.
Cobra FlyXL Startpaket Ett komplett paket för att börja spela golf. Tillverkat för att vara så lättspelat som möjligt med breda sulor på järnklubborna. Innehåller: järn 7-9, PW, SW med graphit skaft ( 5 stycken) + Driver, Wood 22g och Hybrid 23g, med grafitskaft. Putter och vagnsbag.