Inga produkter
Sök
Resefodral med vadderad topp, hjul, lås och bärrem. Vikt 2,6 kg....
Klassisk och tålig konstruktion till ett oslagbart pris. Trehjulig vagn...
Axglo Tri Lite är en trehjulig golfvagn med handbroms och stort...
Visade produkter
Cobra KING Forged TEC är en serie...
Cobra KING Forged TEC är en serie järnklubbor för den bättre spelaren, 0–15 i hcp, och de släpps nu i sin fjärde generation. I år kommer serien i två modeller: TEC och TEC X. TEC vänder sig till spelare som främst är ute efter känsla och precision, medan TEC X vänder sig till de om vill ha en mer förlåtande klubba och extra längd.
Cobra KING Forged TEC är en serie järnklubbor för den bättre spelaren, 0–15 i hcp, och de släpps nu i sin fjärde generation. I år kommer serien i två modeller: TEC och TEC X. TEC vänder sig till spelare som främst är ute efter känsla och precision, medan TEC X vänder sig till de om vill ha en mer förlåtande klubba och extra längd.
TEC har en ihålig konstruktion där både kropp och träffyta är smidda för maximal känsla. Den ihåliga konstruktionen ger dig en mer förlåtande klubba eftersom mer vikt kan placeras i tå, häl och långt ned i sulan. Många ihåliga klubbor ger också extrem längd, men här har Cobra bromsat prestandan för att du ska få snarlika längder som hos en bladklubba. Här har ihåligheten istället använts för att göra klubban mer förlåtande. Direkt bakom sweetspot finns en tungstensvikt på 20 gram för att maximera känslan och bollhastigheten och dessutom ge en fin bollflykt. För att få till ett skönt ljud och och en mjuk träff fylls ihåligheten med ett poröst skum. Det här är en klubba för dig som vill ha en smäcker tourform på huvudet, men samtidigt förlåtande egenskaper.
Forged TEC levereras med premiumstålskaftet KBS $-Taper Lite i antingen Regular eller Stiff. Greppen är Lamkin Crossline. Ett set består av 5–PW, dessutom finns 4 och GW att köpa till som extra klubbor. Svingvikt D2–D3.
Köper du dessa Cobraklubbor kan du beställa gratis Arccos sensorer genom en QR-kod på klubborna. Du får då sensorer till hela ditt set så att du automatiskt via appen Arccos Caddie kan samla in data från alla dina slag på banan och få ut massor av nyttig statistik över dina styrkor och svagheter i spelet.
Model | Loft | Lie Angle | Offset (mm) | Length (Arccos grip adds .25" in custom) | Steel Swing Weight | Steel Shaft Flex | RH/LH |
---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | 19.0° | 60.5° | 3.9 | 39.25" | D2 | S, R | RH/*LH |
4 | 21.0° | 61.0° | 3.6 | 38.75" | D2 | S, R | RH/*LH |
5 | 23.0° | 61.5° | 3.3 | 38.25" | D2 | S, R | RH/*LH |
6 | 26.0° | 62.0° | 3.0 | 37.75" | D2 | S, R | RH/*LH |
7 | 29.5° | 62.5° | 2.7 | 37.25" | D2 | S, R | RH/*LH |
8 | 34.0° | 63.0° | 2.4 | 36.75" | D2 | S, R | RH/*LH |
9 | 39.0° | 63.5° | 2.1 | 36.25" | D2 | S, R | RH/*LH |
PW | 44.0° | 64.0° | 1.8 | 36.00" | D3 | S, R | RH/*LH |
GW | 49.0° | 64.0° | 1.5 | 35.75" | D3 | S, R | RH/*LH |
*LH custom only
Model | Flex | Description | Shaft Weight | Launch | Spin | Tip Diameter |
---|---|---|---|---|---|---|
KBS $-Taper Lite | Stiff | Parallel Tip | 115g | Mid-High | Mid-Low | 0.370 |
KBS $-Taper Lite | Regular | Parallel Tip | 110g | Mid-High | Mid-Low | 0.370 |
Det finns inga kundrecensioner just nu.